Ляльки-мотанки

Ляльки-мотанки фото

Лялька-мотанка - один із національних символів української культури. На рівні з вишиванкою та рушником ляльці-мотанки належала роль оберегу, який повинен був всіляко оберігати людини, захищаючи його від нечистих сил та недуг. Ляльок одягали у вишиті сорочки, нижніх спідниць та запаску. Кожен предмет одягу мав окреме значення: спідниця - символ землі, сорочка - це минуле, теперішнє й сьогодення, головний убір - зв'язок небом. Обов'язково одягали прикраси, такі як намиста - символ достатку і благополуччя.

Відповідно до покладеної ролі виникли й певні правила виготовлення цих ляльок. Назва «мотанка» безпосередньо відображає методику виготовлення - намотування ниток на рядки. Основним правилом, якого варто було дотримуватися, це виготовляти ляльки безликим. Пояснювалося це тим, що оскільки лялька є оберегом, вона не повинна бути ні на кого схожою, інакше вона може нанести шкоду, маючи схожі людські риси обличчя - саме тому, на місці особи у ляльок зображені стрічки у формі хреста.

Українські ляльки-мотанки

Більш того, на ляльку-мотанку було покладено виконання інших символічних ролей, таких як - виконання ролі посередника між тими, кого на цьому світі вже чи ще немає, та живими. Особливого значення надавали виготовленню весільних ляльок, які не тільки мали оберігати сім'ю й будинок, але й були символом продовження роду. Одягали ляльок згідно з усіма весільним канонам та традиціям і ставили обов'язково в парі. Молодій дружині дозволялося грати ляльками до тих пір, поки на світ не з'явиться первісток. Чим більше молода грала., тим краще - вважалося, що це буде символом появи здорових та міцних діток.

Згідно іншим повір'ям, коли людина хворіла, для нього спеціально виготовляли особливу ляльку-мотанку. Яка повинна була забрати на себе всю негативну енергетику та хвороби, та після того, як людина видужувала, цю ляльку спалювали. Ляльки-мотанки були неодмінним атрибутом при проведенні численних ритуалів та обрядів. Приміром, якщо людина хотіла позбутися якоїсь недуги чи проблеми, в ляльку вплітали відповідні символічні предмети і потім ляльку, або спалювали на вогнищі, або топили у воді.